Úvěr
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
Jaký je vlastně smysl úvěru? Jaká pravidla pro poskytování úvěru podnikatelům či spotřebitelům platí v české legislativě a jak se oba typy úvěru od sebe liší? Pojďme se na to společně podívat.
Člověk obvykle nechce čekat věčnost a rád by si vybudoval svět, kterého si může užívat v mládí, splnil si sen hned teď a tady. V takové situaci je téměř nemožné vyhnout se úvěru v té či oné formě: úvěr na nákup nemovitosti, na zahájení podnikání, úvěr na rekonstrukci, na koupi auta nebo vzdělání v zahraničí. Seznam pokračuje a zdá se být nekonečný.
Úvěr je prostředníkem k vytouženému cíli, zkratkou k bohatství. Tato služba je poskytována věřitelem a ten jako poplatek za službu dostává úrok neboli užitek z peněz. „Je to náhrada, kterou dlužník platí věřiteli za to, že mu dává možnost použitím těchto peněz vydělat“, jak píše Adam Smith ve své knize Bohatství národů. A na druhé straně úvěru stojí dlužník – podnikající osoba či subjekt, nebo spotřebitel.
Podle příjemce lze úvěry rozdělit na spotřebitelský a podnikatelský. Zatímco spotřebitele, jenž je v obchodním vztahu ten méně zkušený, chrání stát před neuváženým zadlužováním mnoha zákony, na podnikatele se v obchodních vztazích hledí jako na někoho, kdo je věřiteli rovnocenným partnerem. Proto je podnikatel z hlediska legislativy méně chráněn.
Spotřebitelský úvěr se v České republice řídí Zákonem o spotřebitelském úvěru, v rámci něhož jsou definovány podmínky, za kterých lze spotřebiteli úvěr poskytovat, za jakých podmínek je úvěr platný či kdy lze úvěr zneplatnit.
Mezi povinnými údaji spotřebitelského úvěru, o kterých je nutné jasně a výstižně spotřebitele předem informovat, patří například:
Úplný výčet lze nalézt v § 106 v Zákonu o spotřebitelském úvěru.
Podnikatelský úvěr svou vlastní úpravu v české legislativě nemá a řídí se obecnou úpravou o Úvěru definovanou v § 2395 v Novém občanském zákoníku. Jde o velmi strohou definici – poskytovateli podnikatelského úvěru i jeho příjemci tak zákon dává volnou ruku v jejich obchodním vztahu.
Kupříkladu poskytovatel podnikatelského úvěru nemusí prověřovat, zda je příjemce úvěru bonitní, neboli zda bude schopen úvěr splácet. To je povinné v případě spotřebitelského úvěru.
Díky této volnosti odpadají na obou stranách režijní náklady spojené s obstaráváním dokumentů a s jejich kontrolou. To je také důvod, proč je vyřízení podnikatelského úvěru rychlejší. Naproti tomu se kvůli možným komplikacím během splácení může poskytovatel úvěru pojistit vyššími úroky. Je proto nanejvýš důležité přečíst si všechna ujednání smlouvy ještě před jejím podpisem.
Dnešní trh s půjčkami nabízí podnikatelům i spotřebitelům jedinečné nabídky s mnoha službami navíc, stačí si pouze vybrat tu nejlepší možnou. Doporučujeme rozhodovat se rozvážně. Úvěr je sice zkratkou k bohatství, ale může být také zlým pánem.
Už jste slyšeli o neúčelovém úvěru pro vaše podnikání od Cashbotu? S ním máte peníze do 30 minut, nebo zdarma. Navíc nemusíte dokládat účel, pro který jste se rozhodli úvěr čerpat. Díky moderním technologiím a automatizovaným procesům vyřídíte vše online během pár minut a s dokumenty, které máte běžně u sebe. Nemusíte chodit nikam na pobočku ani čekat hodiny či dny na vyřízení.
Načerpejte finance od Cashbotu
a dejte zelenou příležitostem.
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
Spoluautor článku
Baví mě hledat vlastní směr a inovace ve světě financí. Mým cílem je, aby podnikatelé mohli pracovat s cash flow efektivněji a aby si nenechali ujít obchodní příležitost kvůli nedostatku vlastních financí.
Nezaspěte aktuální trendy ve světě podnikání a financí. O nově vydaném článku na blogu vám dáme vědět.
Novinky pravidelně
ve vaší schránce
Dejte zelenou příležitostem