Úvěr
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
Naše společnost má spoustu potřeb, na které státní síly nestačí. Nevládní či neziskové organizace, ale také zapsané spolky proto zaplňují tyto mezery svou činností. A přestože neziskové organizace neusilují primárně o zisk, stále potřebují peníze, aby mohly fungovat. Zaplatit totiž musí například nájem, energie nebo mzdy zaměstnanců. V tomto článku si projdeme dostupné zdroje financování pro neziskovky.
Neziskové organizace, ale i zapsané spolky jsou zakládány a provozovány s posláním sloužit společnosti či svým komunitám. Tím se liší od podniků, jejichž primárním cílem je generovat zisk. Neziskovky však sdílejí s běžnými podniky mnoho charakteristik. Mají společné náklady, jakými jsou například:
Stejně jako každá firma musí i nezisková organizace generovat příjmy. Ty získává prostřednictvím darů nebo skrze poplatky za poskytování svých služeb. A i neziskové organizace někdy potřebují hotovost ve formě půjčky, aby mohly efektivně provozovat svou činnost. Jejich ředitelé a správní rady chápou, že půjčky mohou být nástrojem, který pomůže jejich neziskové organizaci růst a uspět.
Podnikatelskou půjčku pro neziskovou organizaci nebo spolek bývá obtížnější získat než je tomu v případě půjček pro jiné typy ziskových firem. Zde je přehled toho, proč může být proces získání úvěru pro neziskové organizace trochu náročnější.
Proces žádosti se bude lišit od věřitele k věřiteli. Pravděpodobně však budete muset poskytnout podrobné a přesné finanční informace popisující vaše příjmy, výdaje a aktiva. Mimo jiné může věřitel prověřit následující dokumenty:
Z tohoto důvodu byste měli tyto dokumenty sestavit ještě před podáním žádosti o financování neziskové organizace.
Možností, jak financovat činnost neziskové organizace, není málo. Existují různé cesty, jak získat nutný kapitál. Zde jsou některé možnosti připadající v úvahu:
1. Granty a dotace od ČR či EU
Neziskové organizace jsou jedním z opěrných bodů občanské společnosti, které se snaží zlepšit kvalitu našeho života. Mají ovšem omezenou schopnost získávat finanční prostředky. Z tohoto důvodu vznikají nejen státní granty a dotace, ale zažádat o finanční pomoc lze i EU, která na tyto účely poskytuje evropské dotace. Příkladem je Operační program Jan Amos Komenský, jehož cílem je zlepšit úroveň vědy, výzkumu a vzdělávání.
2. Nadační fondy
Finance lze získat také od věřitelů a firem, kteří spolupracují výhradně s neziskovými organizacemi a charitativními organizacemi. Tito věřitelé zakládají speciální nadační fondy, skrze které putují peníze právě k neziskovkám. Příkladem je program „Vy rozhodujete, my pomáháme“, který vznikl za účasti společnosti Tesco a podporuje veřejně prospěšné projekty neziskových organizací v 70 vybraných oblastech České republiky.
3. Banky
Neziskové organizace mohou také získat finanční prostředky prostřednictvím úvěru od klasických bank. Obvykle půjde o úvěr s konkrétním účelem. Neziskovky a spolky tak mohou fungovat bez starostí o finance například díky provoznímu či investičnímu úvěru.
4. Zápůjčka
Chcete si půjčit od jednotlivce či jste předsedou nebo statutárním orgánem neziskové organizace vy sami? A chcete vy osobně jako statutární orgán zapůjčit finanční hotovost ze svého soukromého účtu, například na základní vybavení a fungování spolku? Můžete tak učinit prostřednictvím smlouvy o zápůjčce. Pokud smlouva o zápůjčce nebude obsahovat žádné ustanovení o úrocích, půjde o zápůjčku bezúročnou.
Co dělá Prosapia? Jak spolupracuje s Cashbotem? A jak plánovala Prosapia rekonstrukci svého sídla? To a mnohem více se dozvíte v našem společném rozhovoru.
4. Firemní dárcovství a aukce
Malé podniky či velké korporace mohou pro vybranou neziskovou organizaci uspořádat sbírku peněžních či fyzických darů. Setkat se lze také s tím, že zaměstnanci firem tráví čas dobrovolnictvím. Společně mohou neziskovky a firmy také pořádat galavečery či aukce.
5. Firemní kreditní karta
Každá koruna je pro neziskovku důležitá. Co se nespotřebuje na energiích či mzdách, to je pak vyčleněno přímo do poslání neziskové organizace. A kreditní karta pro firmy může neziskové organizaci pomoci vložit peníze tam, kde je aktuálně potřebuje.
6. Crowdfunding
Crowdfunding je relativně novou formou získávání peněz. Peníze mohou neziskové organizace získat za pomoci veřejné sbírky a za účasti široké veřejnosti. Přečtěte si více o crowdfundingu zde.
7. Financování faktur (faktoring) pro neziskovky
Další formou financování podnikatelské činnosti je faktoring, jinak také financování faktur. Znamená to, že jako nezisková organizace svěříte své pohledávky (faktury) protistraně (faktoru), která vám dané faktury proplatí. Poté faktoringová společnost získává peníze přímo od klienta, který vám fakturu vystavil.
Znáte Cashbot? I ten umí neziskovkám či spolkům pomoci. Stačí se během pár minut zaregistrovat online a kromě okamžitého financování faktur můžete využívat také neúčelový podnikatelský úvěr. Peníze máte do 30 minut nebo zdarma. A vše navíc vyřídíte z pohodlí vašeho domova a s dokumenty, které máte běžně k dispozici.
Načerpejte finance od Cashbotu
a dejte zelenou příležitostem.
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
Spoluautor článku
Baví mě hledat vlastní směr a inovace ve světě financí. Mým cílem je, aby podnikatelé mohli pracovat s cash flow efektivněji a aby si nenechali ujít obchodní příležitost kvůli nedostatku vlastních financí.
Nezaspěte aktuální trendy ve světě podnikání a financí. O nově vydaném článku na blogu vám dáme vědět.
Novinky pravidelně
ve vaší schránce
Dejte zelenou příležitostem