Úvěr
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
Zakázky přibývají a ve firmě nestíháte? Zjistěte, kolik stojí nový zaměstnanec a jak to udělat, aby se vám přijetí posily co nejvíce vyplatilo.
Jaké jsou náklady na interního či externího zaměstnance? Kromě mzdy musíte připočítat i s mnoha dalšími personálními náklady. Nemalou položkou v rozpočtu při příjmu nové posily je také samotná cena za nábor.
Neodmítejte kvůli tomu zakázky a neposílejte klienty za konkurencí. Novou posilu si můžete dovolit, i když na to zrovna nemáte. Projděte si příklad z praxe, jak najmout nového zaměstnance a ještě na tom vydělat.
Při rozšiřování týmu promyslete, jestli je pro vaši firmu vhodnější najmout nového zaměstnance na hlavní/vedlejší pracovní poměr, nebo jestli by momentální deficit pracovní síly nevyřešila externí pomoc.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Tip: V případě sezónního nárůstu poptávek stojí za zvážení brigádní posila na DPP nebo DPČ. Brigádník může být ideálním řešením například v předvánočním shonu, kdy vám chybí ruce na balení a expedici zásilek. S výdělkem do 10 000 Kč (u DPČ 4 000 Kč) nemusíte za výpomoc odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění.
S náborem zaměstnance nebo externisty se vážou přímé a nepřímé náklady. A právě na nepřímé se často zapomíná. Řadí se k nim čas personalistů a všech ostatních lidí, kteří se výběrového řízení účastní (manažer pozice, majitel firmy apod.).
Mezi přímé náklady při náboru pak patří inzerování pozice na pracovních portálech. Cena inzerce se může pohybovat od jednotek až do několika desítek tisíc korun podle toho, jak intenzivně a kde všude nabídku propagujete.
Vzorec pro „cost per hire” (CPH), neboli cenu za nábor, vypadá takto:
CPH = Interní náklady na nábor + externí nákladypočet přijatých zaměstnanců
Interní náklady na nábor jsou čas strávený vytvořením pracovní nabídky a čas strávený komunikací s uchazeči násobený hodinovkou zúčastněných zaměstnanců.
Externí náklady zahrnují cenu inzerce.
Příklad:
Pokud by personalista s hodinovkou 250 Kč strávil náborem 10 hodin, do inzerce jste investovali 10 000 korun a na pozici jste přijali jednoho uchazeče, celková cena za nábor bude 12 500 Kč.
Načerpejte finance od Cashbotu, najměte novou posilu a využijte obchodní příležitost.
Získejte pro své podnikání peníze klidně jen na pár měsíců. Bez poplatků a bez sankcí za předčasné splacení. Úvěr vás bude stát jen úrok za skutečnou dobu čerpání.
U běžných pozic celý proces proběhne většinou do jednoho měsíce. Hůře obsaditelné pozice (kterých by mělo být ve firmě maximálně 20 %) vyžadují až 8 týdnů od výběru po nástup nové posily.
Pokud nábor trvá déle, někde je něco špatně. Možná v nabídce ohodnocení, ve špatně formulované pracovní nabídce nebo v jakékoliv další části náborového řízení. Zaměstnanci si vybírají zaměstnavatele stejně pečlivě, jako je tomu naopak. Proto je nutné nabídku maximálně zatraktivnit.
Nábor nové posily jste úspěšně zaplatili. Teď se připravte na další výdaje. V případě interního zaměstnance vás čekají kromě mzdy i další personální náklady. Naopak externistovi stačí po úspěšném náboru platit „jen” domluvenou hodinovku (zpravidla oproti zaměstnanci výrazně vyšší) a tím to končí.
Co je kromě mzdy a odvodů státu potřeba platit ve vztahu k zaměstnanci?
(Cena jednotlivých položek je pro každou firmu velmi individuální.)
Pokud chcete zaměstnat člověka, který bude pracovat z domova, ke snížení nákladů si příliš nepomůžete. Zdravotní prohlídku, školení BOZP a další musí absolvovat i remote zaměstnanec. Aktuálně se navíc rozhoduje, zda budou zaměstnavatelé povinni přispívat zaměstnancům na home office na energie 2,80 Kč na hodinu.
A to jsou jen věci „navíc”, tedy bez odvodů státu a měsíční mzdy.
Dalším personálním nákladem jsou samozřejmě mzda a odvody státu. Kolik na odvodech za zaměstnance v roce 2023 zaplatíte?
Sociální pojištění | Zdravotní pojištění | Záloha na daň* |
25 % | 9 % | 15 % resp. 23 % |
*Záloha na daň je 15 % v případě, že zaměstnanec bere méně než čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy (v roce 2023 je to 161 296 Kč). Jinak se jedná o 23 %.
Konkrétní příklad odvodů státu u zaměstnance s hrubou měsíční mzdou 40 000 Kč:
Zdravotní pojištění | Sociální pojištění | Záloha na daň | |
Zaměstnavatel: | 3 600 Kč | 10 000 Kč | – |
Zaměstnanec: | 1 800 Kč | 2 600 Kč | 6 000 Kč |
Zaplatit nového zaměstnance či externistu může nepříjemně ovlivnit vaše cash flow. Neodmítejte kvůli tomu zakázky. Načerpejte externí finance od Cashbotu, uhraďte z nich náklady na zaměstnance a splácejte podle svých potřeb, až dostanete za zakázku zaplaceno. Firemní cash flow vám poděkuje.
Nezaspěte aktuální trendy ve světě podnikání a financí. O nově vydaném článku na blogu vám dáme vědět.
Novinky pravidelně
ve vaší schránce
Dejte zelenou příležitostem