Co to je faktoring a jaké jsou jeho výhody?

Aktuální zdražování a zpřísňování podmínek pro poskytování bankovních úvěrů zcela jistě způsobí, že si mnoho podnikatelů a živnostníků bude hledat alternativní způsoby financování. Jednou z dalších oblíbených možností je faktoring. Proč se o faktoring zajímat? Jak funguje a jaké hlavní výhody či nevýhody nabízí?

S faktoringem lze mít peníze rychle na účtu

Aktuální ekonomická situace nenahrává do karet téměř nikomu. Zpřísňující se podmínky k získání bankovního úvěru dělají všem vrásky a starosti. Malé podniky a živnostníci už nějaký čas dělají co mohou, aby se vypořádali s finančním tlakem, který na ně z více stran působí. Zatímco čekají, až kupující zaplatí peníze za dodané služby či zboží, tak se musejí postarat například o to, aby jejich vlastní zaměstnanci a dodavatelé dostali svou náležitou odměnu.

Opožděné platby navíc ohrožují likviditu a celé fungování podniku či živnosti. Menší podniky a živnostníci s omezeným vlastním kapitálem jsou proto závislí na včasných platbách od svých zákazníků.

Co je to faktoring (factoring)?

Faktoring přeměňuje vaše vystavené a dosud neuhrazené faktury na přísun nových peněz. Váš peněžní tok, neboli cashflow, dostává díky němu finanční injekci. Když sáhnete po faktoringu, pak předáváte svou fakturu faktoringové společnosti. Ta přemění vaši pohledávku na bleskově rychlý kapitál, který můžete okamžitě použít ve svém podnikání. Jinak řečeno – vaše faktury vám proplatí. Za danou službu je pak třeba ještě faktoringové společnosti zaplatit sjednaný poplatek, obvykle stanovený jako % z dané faktury. Za tento poplatek pak faktoringová společnost přebírá vaši nejistotu.

Sjednocující myšlenkou faktoringových společností je to, že:

„Banky se dívají primárně do pomyslného zpětného zrcátka a zkoumají vaši historickou finanční výkonnost, zatímco faktoringová společnost se dívá na příležitosti, kterých můžete dosáhnout v budoucnu. “

Jaké jsou výhody a nevýhody faktoringu?

Výhody faktoringu

Nevýhody faktoringu

Hodí se faktoring i pro vaši firmu?

Faktoring, stejně jako fortfaiting, je z historického pohledu spíše možnost, kterou využívali velké nadnárodní společnosti.

Proč?

Faktoringové společnosti byly spíše vzácností a faktoring poskytovaly primárně banky, které se s menšími klienty většinou odmítali bavit.

Dnes může s Cashbotem využít možnost okamžitého proplacení faktur skutečně každý.

Cashbot jde ještě dál

Ve fakturách, vratkách DPH nebo schválených a neproplacených dotacích vám leží peníze ladem. Pokud si chcete nechat proplatit ihned fakturu vystavenou zákazníkovi s dlouhou splatností nebo naopak potřebujete odložit platbu faktury přijaté, žádný problém. 

Cashbot zkrátí nebo odloží splatnost faktur, proplatí vratky DPH a schválené dotace a takto uvolněné peníze můžete použít pro rozvoj vašeho podnikání. A to není vše. Peníze od nás máte do 30 minut nebo zdarma.

Chcete využít faktoring s Cashbotem? Stačí se zaregistrovat a nahrát faktury k proplacení. Nebo si o přečtěte o faktoringu a fortfaitingu ještě něco navíc.

Finance pro rozvoj firmy

Chcete růst, inovovat a rozvíjet své podnikání? Cashbot podpoří vaše podnikatelské plány v tu pravou chvíli.

Obraťte se na nás
Cashbot

Chcete získávat pravidelné tipy z oblasti financí, rady pro růst podnikání a další informace od Cashbotu do vaší mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek, díky kterým budete vždy o krok napřed.

Ano, chci získávat rady a obchodní sdělení od portálu Cashbot.cz a souhlasím se zpracováním osobních údajů (tj. e-mailu) za tímto účelem po dobu nezbytnou k naplnění stanoveného účelu. Souhlas lze odvolat na: info@cashbot.cz. Více informací naleznete v ochraně osobních údajů.

Další užitečné články

Jak s Cashbotem získáte v podnikání víc?

  • Chci prodat víc zboží nebo získat zakázku navíc.
  • Plánuji se předzásobit za výhodnějších podmínek.
  • Chci platit faktury včas a získat výhodnější podmínky.
  • Chci získat čas, který trávím placením faktur.
  • Vidím příležitosti při nečekaných událostech na trhu.

Odložení splatnosti přijatých faktur

Prodejte více zboží, získejte nové zakázky a investujte do modernizace vaší firmy. S námi můžete růst rychleji a s klidem.