Trápí vás nezaplacená faktura? Těchto 5 tipů vám může vylepšit cashflow

Odeslali jste fakturu, je dávno po její splatnosti a peníze stále nikde? S tímto nešvarem se setkává spoustu podnikatelů i živnostníků, ale ani malým firmám se tato praktika nevyhýbá. Jedna nezaplacená faktura možná ještě zdravý peněžní tok neohrozí, ale sejde-li se takových faktur více, je krizový management téměř za dveřmi. Chcete dostat včas peníze za práci či službu, kterou jste odvedli? Přečtěte si náš článek, který nabízí 5 tipů, jak na to.

Jak na nezaplacené faktury

Co dělat, když vám zákazníci neplatí faktury

Snažíte se předejít tomu, aby vám zákazníci nezaplatili za vaše služby či zboží? Obáváte-li se, že vám nezaplatí vaši obchodní partneři, ověřte si je ještě před začátkem spolupráce. Pokud ani to nepomůže, zde je pár tipů, jak se vyhnout nezaplacené faktuře a souvisejícím problémům s cashflow v budoucnu:

 1. Dohodněte na podmínkách spolupráce dopředu
  Z uzavřené písemné dohody se lze jen stěží vymluvit, mějte proto smlouvy s dohodnutými platebními podmínkami. Díky tomu obě obchodní strany ví, co od sebe vzájemně mohou očekávat. 
 2. Udržujte pravidelný kontakt se svými zákazníky a obchodními partnery
  Zkuste zákazníkům, obchodním partnerům, kterým jste vyfakturovali své služby, vedle odeslaného e-mailu i zavolat. Komunikace je v této situaci důležitá a je mnohem snazší ignorovat e-mailovou žádost o platbu, než zvednout telefon. Díky tomu můžete také dříve zjistit, zda vaši zákazníci potřebují více času na zaplacení, protože i oni sami také mohou mít potíže s neuhrazenými platbami. Na základě získaných informací můžete naplánovat další kroky.

  Tento osobnější přístup vám může pomoci najít řešení, které bude fungovat pro obě strany. Pokud nemáte čas nebo zdroje na to, abyste všechny vaše zákazníky kontaktovali, zaměřte se pouze na ty, kterým jste zaslali faktury s vysokou hodnotou.
 3. Empatie v podnikání 
  Buďte empatičtí. Všichni jsou nyní na stejné lodi a většina vašich zákazníků či obchodních partnerů se bude spíše snažit a zaplatí, než aby placení faktur odkládali. Až momentální situace související s pozdní úhradou faktury pomine, budete stále potřebovat odbyt – zákazníky a své obchodní partnery.

  Pokud si tedy můžete dovolit dát zákazníkům prostor, udělejte to. Můžete zvážit zavedení splátkového kalendáře, aby zákazníci mohli splácet dluhy postupně a ve splátkách, nebo jim poskytnout platební odklad s tím, že faktura bude uhrazena do vzájemně dohodnutého data.

  Pokud to nemůžete udělat, zkuste nabídnout slevu za okamžitou platbu.
 4. Používejte technologie a klientům platbu faktury usnadněte 
  Usnadněte zákazníkům placení vašich faktur co nejvíce, ideálně zkraťte platbu na pouhé jedno či dvě kliknutí. Nemá-li ještě vaše faktura QR kód, zkuste jej do ní  zabudovat. Zkontrolujte také, zda má váš účetní software automatizovaná připomenutí pravidelných plateb nebo automatické účtování poplatků z prodlení.
 5. Fakturujte častěji
  Abyste se vyhnuli problémům s cashflow, můžete také začít fakturovat častěji. Pokud jste dříve fakturovali jednou měsíčně, přejděte na týdenní fakturaci nebo pošlete fakturu ihned po dokončení jakékoliv práce. To může pomoci zlepšit peněžní tok vaší společnosti.

Pozor na promlčení nezaplacené faktury

Dejte si pozor na možné promlčení nezaplacené faktury. Povinnost zaplatit pohledávku začíná běžet den po splatnosti a činí 3 roky. Pokud máte spoustu neuhrazených faktur, začněte řešit ty s nejvyšší částkou.

S vymáháním menších částek jsou podnikatelé a drobní živnostníci obvykle zdrženlivější – časová ztráta a právní náklady totiž značně převyšují sumu na faktuře. Kvůli tomu končí spoustu nezaplacených faktur promlčením nebo jejich odprodáním za nižší hodnotu, což může být pro podnikatele velkým zásahem v udržení zdravého cashflow.

Čekání na peníze může zkrátit financování faktur od Cashbota

Potřebujete-li peníze z vystavených faktur na svém účtu ještě dnes, řešení pro vás má Cashbot. Stačí se během pár minut zaregistrovat online a kromě financování faktur  můžete využívat také neúčelový podnikatelský úvěr. Peníze máte do 30 minut nebo zdarma. A vše navíc vyřídíte z pohodlí vašeho domova a s dokumenty, které máte běžně k dispozici. 

Není úvěr jako úvěr

Ten od Cashbotu je jiný. Vyřídíte jej online během pár minut, splacení si můžete rozložit až do 12 měsíců a splácet můžete začít až za 3 měsíce.

Zjistit více
Cashbot

Chcete získávat pravidelné tipy z oblasti financí, rady pro růst podnikání a další informace od Cashbotu do vaší mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek, díky kterým budete vždy o krok napřed.

Ano, chci získávat rady a obchodní sdělení od portálu Cashbot.cz a souhlasím se zpracováním osobních údajů (tj. e-mailu) za tímto účelem po dobu nezbytnou k naplnění stanoveného účelu. Souhlas lze odvolat na: info@cashbot.cz. Více informací naleznete v ochraně osobních údajů.

Další užitečné články

Jak s Cashbotem získáte v podnikání víc?

 • Chci prodat víc zboží nebo získat zakázku navíc.
 • Plánuji se předzásobit za výhodnějších podmínek.
 • Chci platit faktury včas a získat výhodnější podmínky.
 • Chci získat čas, který trávím placením faktur.
 • Vidím příležitosti při nečekaných událostech na trhu.

Odložení splatnosti přijatých faktur

Prodejte více zboží, získejte nové zakázky a investujte do modernizace vaší firmy. S námi můžete růst rychleji a s klidem.