Co je kreditní hodnocení a k čemu je to dobré?

Lepší kreditní hodnocení zajistí vyšší dostupnost a nižší cenu financování. Kreditní hodnocení je, zjednodušeně řečeno, „rizikový profil“ vaší společnosti, který si o vás banka vytváří na základě dostupných informací a který slouží k prověření spolehlivosti a schopnosti splácet úvěr nebo jinou formu financování.

Co je to kreditní hodnocení?

Při vytváření rizikového (nebo někdy finančního) profilu firmy se zjišťují např. informace o bonitě, příjmech a výdajích, plnění finančních závazků v minulosti apod. Na každé hodnotící kritérium je kladen jiný důraz. Váš rizikový profil pomáhá bankám, pojišťovnám a jiným finančním institucím rozhodnout se nejen o tom, zda vám financování vůbec poskytnou, ale také za jakých podmínek (např. jak vysoká bude vaše úroková sazba či úvěrový limit). Pokud chcete od banky získat finanční prostředky, je ve vašem zájmu si svůj rizikový profil zlepšit. Nejenže díky tomu získáte finance snadněji a za výhodnějších podmínek, ale zároveň se stanete atraktivnějšími i pro své obchodní partnery. Řada firem si totiž nechává před potenciální spoluprací ověřovat podobné údaje jako banka. Naopak i vy si můžete před případným navázáním obchodního vztahu prověřit svého budoucího partnera obdobným způsobem (např. prohledáním dostupných registrů). Při snaze zlepšit si svůj rizikový profil navíc můžete dát do pořádku např. své starší finanční závazky nebo si udělat pořádek v účetnictví – získáte tak větší přehled o tom, jaký obrázek si o vás na základě veřejně dostupných informací mohou udělat ostatní.

Co si zkontrolovat a na co si dát pozor


Jak s Cashbotem získáte v podnikání víc?

  • Chci prodat víc zboží nebo získat zakázku navíc.
  • Plánuji se předzásobit za výhodnějších podmínek.
  • Chci platit faktury včas a získat výhodnější podmínky.
  • Chci získat čas, který trávím placením faktur.
  • Vidím příležitosti při nečekaných událostech na trhu.

Odložení splatnosti přijatých faktur

Prodejte více zboží, získejte nové zakázky a investujte do modernizace vaší firmy. S námi můžete růst rychleji a s klidem.

Další užitečné články

Daně a jak letos na ně?

Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů. Jakých daňových úlev můžete jako podnikatel využít? Pomůžeme vám se v tom zorientovat. Ministerstvo financí zveřejnilo další daňové úlevy, tentokrát ve vztahu ke všem daňovým subjektům bez výjimky. Které to jsou? Pojďme si to přehledně shrnout

5 minut čtení