Přeskočit na obsah

Co znamená zastropování cen elektřiny a plynu?

Vysoké ceny energií začaly v průběhu roku 2022 dopadat na značnou část české společnosti včetně firem. V důsledku toho přišla v říjnu vláda s plánem na zastropování cen energií pro rok 2023 pro domácnosti a malé a střední podniky. Elektřinu a plyn tak budeme nakupovat za nižší než tržní cenu a vliv opatření bychom měli vidět už v listopadových zálohách.

Jaké budou ceny elektřiny a plynu?

V čem spočívá zastropování ceny energií?

Až 130 miliard korun. To je částka, kterou odhaduje ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, že bude muset vynaložit v rámci cenového stropu na energie v průběhu roku 2023. Domácnosti, malé a střední podniky tak budou energie nakupovat za úředně stanovenou cenu, vláda pak bude zmíněnými 130 miliardami kompenzovat dodavatele energií.

Elektřina a plyn – jak to bude fungovat v praxi?

Domácnosti, malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a obratu zhruba 1,25 miliardy, které jsou připojeny k síti nízkého napětí budou mít ceny elektřiny se stropem na úrovni 100% spotřeby.  Malým a středním podnikům, které jsou napojené na hladinu vysokého nebo velmi vysokého napětí pak bude cena zastropována do úrovně 80 % z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Cena pro ně bude stanovena ve výši 5,00 Kč/KWh bez DPH, případně 6,05 Kč/KWh včetně DPH.

V případě plynu budou ceny pro všechny dotčené subjekty se stropem na úrovni 2,500 Kč/KWh bez DPH, respektive 3,025 Kč/KWh s DPH. To platí pro domácnosti, které ročně spotřebují do 630 MWh, což jsou v podstatě všechny – průměrný byt totiž ročně spotřebuje okolo 5 MWh, průměrný rodinný dům pak zhruba dvojnásobek. Zároveň opatření platí i pro malé a střední podniky, které se ročně pohybují mezi 630 a 4 200 MWh. Pro ně opět platí podmínka, že cena je zastropována maximálně do úrovně 80 % nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

Pokud má zákazník s dodavatelem sjednanou cenu na nižší úrovni, než je stanovený strop, nijak se ho nová regulace nedotkne. V případě nových zákazníků mají dodavatelé povinnost nabídnout jim cenu maximálně ve výši stropu. O zastropování ceny nemusejí domácnosti ani firmy žádat, začne platit automaticky od 1. ledna 2023, a mělo by se tak propsat už do záloh na konci roku 2022.

Co nám říkají rostoucí ceny energií?

Jako každý zásah do fungování tržní ekonomiky má i cenový strop mnohá pro a proti. Vláda se tímto způsobem snaží pomoci ohrožené části společnosti zvládnout nečekaný problém, jedná pod tlakem veřejnosti, a aspoň částečně tak řeší možná společenská pnutí. Z pohledu mnoha ekonomů  se však nejedná o příliš šťastné řešení. Představme si cenu zboží v ekonomice jako signál. Pokud cena roste, signalizuje nám, že je daného zboží (energií) nedostatek, a je třeba, aby se jeho výroby zúčastnili další výrobci nebo aby spotřebitelé (domácnosti a firmy) hledali levnější alternativy (například v podobě vytápění na nižší teplotu, využití alternativních zdrojů energie nebo úpravě provozu firmy).

S Cashbotem zdoláte energetickou krizi snadněji

Jestliže podnikatel potřebuje překlenout nečekané obtíže například v podobě vyšších záloh na energie, potřebuje rychlé financování, které mu okamžitě pomůže. Krátkodobý neúčelový úvěr pro podnikatele sjednaný u Cashbotu se díky úspoře času spojené s jeho sjednáním, rychlostí dodání peněz a transparentností celého procesu, jeví být levnějším řešením než úvěr od tradiční banky. Zkuste si naši kalkulačku zde

Měsíční splátka

12 800 Kč

Na úrocích celkem zaplatíte

12 800 Kč

Celkem nám vrátíte

228 800 Kč
Marek Hejdušek

Spoluautor článku

Marek Hejdušek

Baví mě hledat vlastní směr a inovace ve světě financí. Mým cílem je, aby podnikatelé mohli pracovat s cash flow efektivněji a aby si nenechali ujít obchodní příležitost kvůli nedostatku vlastních financí.

Rady, které přijdou vhod

Nezaspěte aktuální trendy ve světě podnikání a financí. O nově vydaném článku na blogu vám dáme vědět.

aplikace-na-mobilu-3
check-green

Novinky pravidelně
ve vaší schránce

check-green

Dejte zelenou příležitostem

Podobné články