Snad každý, kdo pracuje „sám na sebe“, se někdy dostal do situace, kdy hypnotizoval účet v očekávání příchodu platby, která měla být dle faktury splatná už před několika dny, nebo dokonce týdny. Podle průzkumu společnosti Bisnode se v této situaci alespoň jednou za život ocitlo 9 z 10 podnikatelů. Pro toho, kdo vám má zaplatit a na zaplacení prostě nemá, to také zpravidla není zrovna procházka růžovým sadem. Pokud máte stabilní dodavatelsko-odběratelské vztahy, nebývá za neproplacenou fakturou špatný úmysl, ale druhotná platební neschopnost. Jak z toho ven?
Novela občanského zákoníku z roku 2013 si kladla za cíl zlepšit platební morálku i finanční gramotnost českých podnikatelů. Povedlo se?
Délka splatnosti faktur je v našem státě od roku 2013 omezena právní úpravou dle § 1963 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a to sice na 30 až 60 dní. Zpřísnily se i sankce za platby po splatnosti, lhůty běží ode dne, kdy je oficiální cestou doručena faktura nebo od doby, kdy byla subjektu dodána služba či produkt.
Novela měla pomoci především malým a středním podnikatelům, kteří mají méně stabilizovaný cash flow a i menší výpadky v příjmech jim mohou způsobit velké problémy. V takových případech jsou běžně firmy nuceny odmítat nové zakázky, nebo často volí drahé úvěrové financování. Není neobvyklé, že spolu se zavedením třicetidenní lhůty byly stanoveny i přísnější sankce v případě nedodržení této doby. Výše sankcí za nedodržení zákonné lhůty je stanovena vládním nařízením č. 351/2013 Sb. Tyto sankce jsou právně vymahatelné, neshodnou-li se strany na vypořádání úroku z prodlení jinak.
Platební morálka v číslech
Podle průzkumu společnosti Bisnode se platební morálka v Česku opravdu začíná postupně zlepšovat. Zda to má na svědomí právě novela zákona z roku 2013, je diskutabilní. Faktem však je, že v roce 2016 v termínu zaplatilo faktury 44,7 % českých firem a v roce 2018 bylo zaznamenáno celkem výrazné zlepšení: své faktury včas zaplatilo 58,6 % firem.
Analýza zkoumající fenomén prodlení na splatnosti faktur, která byla realizována na vzorku 60 000 firem, ukázala, že s platební morálkou mají obecně problémy podnikatelé mladší 30 let. S vyšším věkem podnikatelů se tento negativní trend snižuje. Co z toho vyplývá? Školy, zvláště ty ekonomického a byznysového zaměření, by se měly ve svých osnovách podstatně více soustředit právě na zvyšování finanční gramotnosti mladých lidí. K finanční gramotnosti totiž vedou dvě cesty: jednodušší a složitější. Jednodušší cestou je rozhodně vzdělání. Tou těžší (a zpravidla i dražší) je udělat chyby a z nich se časem poučit – i proto starší lidé vykazují lepší platební morálku – pokud se dostanu dvakrát na pokraj krachu, potřetí už udělám vše proto, aby se mi to nestalo.
I přes toto zlepšení však dle zmíněného průzkumu 41,4 % firem platí se zpožděním. A dá se očekávat, že za rok 2020 bude toto číslo vzhledem k dopadům pandemie COVID-19 nikoliv klesat, ale růst. Mnohdy nejde o to, že by nechtěla firma svému dodavateli zaplatit. Proč by tím riskovala narušení dlouhodobých a stabilních dodavatelsko-odběratelských vztahů? Důvodem je druhotná platební neschopnost, do které se dnes a denně dostává stále více firem. Jak z kola ven? Odložte si splatnost faktur a uhraďte své závazky včas.
Kdy odložení splatnosti faktur využít a k čemu to může být dobré?
Zejména malí a střední podnikatelé, kteří se do druhotné platební neschopnosti dostávají rychleji než firmy velké, jsou právě šibeničními termíny splatností faktur limitováni a nejsou schopni rozvíjet se tak, aby rostli, rozšiřovali portfolio svých služeb, produktů a klientů. Růst a diverzifikace portfolia a odběratelů je přitom cesta k větší stabilitě, konkurenceschopnosti i k většímu manipulačnímu prostoru v řízení cash flow.
S využitím odložení splatnosti faktur budete moci dostát svým závazkům vůči zákazníkům včas a zároveň
získat další zakázku nebo nového zákazníka,
rozšířit svůj tým, abyste byli schopni nové zakázky realizovat,
modernizovat sklady nebo techniku,
rozšířit vozový park nebo skladové prostory,
chopit se nové příležitosti na trhu,
investovat do výzkumu a vývoje.
Jak odložení splatnosti faktur funguje?
Zjednodušeně řečeno funguje jako balanční nástroj pro vaše cash flow. Přijali jste od dodavatele fakturu za materiál, zboží nebo služby a chcete ji zaplatit, až zakázku dokončíte nebo zboží prodáte? Fakturu nahrajete na cashbot.cz, uhrazena bude přesně podle data její splatnosti a peníze vrátíte v termínu, který si sami zvolíte.
Odložení splatnosti faktur je služba, která pomáhá především malým a středním podnikatelům. Pomáhá stabilizovat cash flow a vytvořit tak prostor pro rozvoj podnikání. Dalším důsledkem je, že pomáhá zabraňovat dominovému efektu – pokud vy zaplatíte svému odběrateli včas, i on má šanci dostát v termínu svým závazkům. Sdílením tohoto článku pomůžete rozhýbat českou ekonomiku. Podívejte se na příklady firem, kterým odložení splatnosti faktur pomohlo v rozvoji.
Jak s Cashbotem získáte v podnikání víc?
Chci prodat víc zboží nebo získat zakázku navíc.
Plánuji se předzásobitza výhodnějších podmínek.
Chci platit faktury včas a získat výhodnější podmínky.
Chci získat čas, který trávím placením faktur.
Vidím příležitosti při nečekaných událostech na trhu.
Odložení splatnosti přijatých faktur
Prodejte více zboží, získejte nové zakázky a investujte do modernizace vaší firmy. S námi můžete růst rychleji a s klidem.
V obchodě se většinou nevyplácí jednat na základě pocitů bez jasného plánu nebo všech informací potřebných k rozhodování. Právě rentabilita je faktor, který jasně ukazuje, zda má podnikání smysl, směr a především výsledky. K čemu je dobrá a jak ji vypočítat? Čtěte zde.
Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů. Jakých daňových úlev můžete jako podnikatel využít? Pomůžeme vám se v tom zorientovat. Ministerstvo financí zveřejnilo další daňové úlevy, tentokrát ve vztahu ke všem daňovým subjektům bez výjimky. Které to jsou? Pojďme si to přehledně shrnout