Jak založit živnost – staňte se OSVČ z pohodlí domova

Díky digitalizaci státního aparátu si už dnes můžete založit živnost z pohodlí vašeho domova. Přestože se na první dojem vyplňování veškerých políček může zdát nekonečné, stačí trochu trpělivosti a zvládnete to levou zadní sami.

Kdy se rozhoupat k založení živnosti?

Zkusili jste si podnikat v rámci příležitostného příjmu a vaše příjmy už se nevejdou do hranice 30 000 Kč? Nebo jste naopak pevně rozhodnutí se do podnikání rovnou pustit? K podnikání potřebujete živnostenské oprávnění, které upravuje zákon číslo 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. 

Zákon definuje živnost jako soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za dalších podmínek stanovených tímto zákonem. 

Mezi základní všeobecné podmínky k získání živnostenského oprávnění pro fyzické osoby patří:

Jaké jsou druhy živností?

Zákon rozděluje živnosti do dvou základních skupin:

Ohlašovací živnosti se dále dělí do tří kategorií:

Jaké formuláře vyplnit – jednotný registrační formulář (JRF)

Nutnou registraci k získání živnosti a potřebná ohlášení, jako je registrace k dani z příjmu nebo oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení, lze vyřídit vyplněním jediného dokumentu, a tím je tzv. Jednotný registrační formulář (JRF). Vyplnit jej můžete buď osobně na živnostenském úřadě nebo Czech POINTu, či z pohodlí vašeho domova.

Připravit, pozor, na živnostenský úřad teď!

Chystáte-li se zajít osobně na živnostenský úřad, zkontrolujte si, že máte: 

Pokud máte blíže kterýkoliv Czech POINT, lze ohlásit živnost i tam. Počítejte ovšem s 50 Kč navíc jako správním poplatkem.

OSVČ online či poštou 

Jestliže máte datovou schránku, můžete živnostenské oprávnění získat i online. Stačí vyplnit JRF formulář, ofotit jej a zaslat datovou schránkou na živnostenský úřad. Pokud datovou schránku nemáte a je vám příjemnější zajít na poštu než přímo na živnostenský úřad, můžete formulář zaslat i poštou. 

Datová schránka je prostředkem, jak vyřídit pohodlně korespondenci s úřady – s její pomocí není nutné nikam chodit, a tak ušetříte spoustu času. Každý podnikatel se může nyní rozhodnout, zda chce mít datovou schránku zřízenou, či nikoliv. Od 1. ledna 2023 už bude datová schránka pro všechny podnikající fyzické osoby povinně zřízena.

IČO téměř na dosah

Pokud splníte veškeré podmínky stanovené zákonem, živnostenský úřad vás obvykle zapíše do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů od doručení vašeho ohlášení a vydá vám výpis, ve kterém se seznámíte i s vaším identifikačním číslem neboli IČO, kterým se budete dále prokazovat.

Peníze pro podnikání

Začátek podnikání máte už nějaký pátek za sebou a potřebovali byste finance na další rozvoj? Už jste slyšeli o neúčelovém úvěru pro podnikatele od Cashbotu? S ním máte peníze do 30 minut nebo zdarma. Navíc nemusíte dokládat účel, pro který jste se rozhodli úvěr čerpat. Díky moderním technologiím a automatizovaným procesům vyřídíte vše online během pár minut a s dokumenty, které máte běžně u sebe. Nemusíte chodit nikam na pobočku ani čekat hodiny či dny na vyřízení. 

Není úvěr jako úvěr

Ten od Cashbotu je jiný. Vyřídíte jej online během pár minut, splacení si můžete rozložit až do 12 měsíců a splácet můžete začít až za 3 měsíce.

Zjistit více
Cashbot

Chcete získávat pravidelné tipy z oblasti financí, rady pro růst podnikání a další informace od Cashbotu do vaší mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek, díky kterým budete vždy o krok napřed.

Ano, chci získávat rady a obchodní sdělení od portálu Cashbot.cz a souhlasím se zpracováním osobních údajů (tj. e-mailu) za tímto účelem po dobu nezbytnou k naplnění stanoveného účelu. Souhlas lze odvolat na: info@cashbot.cz. Více informací naleznete v ochraně osobních údajů.

Další užitečné články

Jak s Cashbotem získáte v podnikání víc?

  • Chci prodat víc zboží nebo získat zakázku navíc.
  • Plánuji se předzásobit za výhodnějších podmínek.
  • Chci platit faktury včas a získat výhodnější podmínky.
  • Chci získat čas, který trávím placením faktur.
  • Vidím příležitosti při nečekaných událostech na trhu.

Odložení splatnosti přijatých faktur

Prodejte více zboží, získejte nové zakázky a investujte do modernizace vaší firmy. S námi můžete růst rychleji a s klidem.