Letní sezóna - když je pro byznys propadem
- 25. června 2024
- 3 minuty čtení
Spánkovým deficitem dnes trpí průměrně každý třetí člověk. Že se jedná o výrazný celospolečenský problém, dokládají i psychologové – nevyspání způsobuje výkyvy nálad, zhoršuje koncentraci, snižuje pracovní nasazení. Nevyspalý člověk je tak v práci méně výkonný, často reaguje podrážděně, nezvládá stres. Zpravidla tak nestihne svou práci v pracovní době a nosí si ji domů. Pokud ne fyzicky, tak alespoň v hlavě. Častou příčinou nespavosti je právě stres z nedokončené / nestihnuté práce. Co s tím?
V dnešní hektické době je spánek velké téma. Na rozdíl od 85 % savců, kteří spí několikrát denně nezávisle na denní či noční hodině, lidé spí (snad vyjma důchodů a dětí předškolního věku) pouze jednou denně. Vědci nejsou jednotní v názoru, zda je to naše přirozenost, nebo se jedná o podřízení spánkového režimu dnešní době, kdy na spánek téměř není čas.
Sara Mednick, Ph.D., autorka bestselleru Take a Nap! Change Your Life radí: „Po obědě si v práci regulérně zdřímněte. Stačí 15–20 minut spánku – za tuto dobu resetujete organismus, dosáhnete stavu absolutní bdělosti a budete mnohem výkonnější“.
Zní to nekonvenčně? Nejedna korporace, mezi nimi například i Microsoft, svým zaměstnancům šlofíka v práci nejen umožňují, ale dokonce i doporučují. Krátkodobý spánek má na pracovní výkon i morálku prokazatelně pozitivní účinek – spánek během dne podporuje schopnost koncentrace, kreativitu i výslednou kvalitu práce. Pokud je člověk odpočatý, pracuje rychleji, efektivněji a nedělá chyby. Jak uvést spánek v práci do praxe?
Kdy je nejlepší dát si poobědového šlofíka? Údajně 1–2 hodiny po obědě, kdy se snižuje hladina cukru v krvi a následkem toho se dostaví únava a klesá mentální aktivita. Naplánujte si spánek ideálně na 20 minut, budíka si však nastavte maximálně na 30. Proč ne déle? Zhruba po 30–60 minutách se organismus dostane do tzv. REM fáze a zahájí tak delší spánkový cyklus. Pokud se probudíte před jeho dokončením, čeká vás místo energie a elánu do práce pocit nevyspání a malátnosti.
Mnoho zaměstnanců míří po obědě rovnou do kuchyňky, bez dávky silné kávy se nedovedou nastartovat. Kávového rituálu se vzdávat nemusíte, naopak. Dvojice britských vědců J. A. Horne a L. A. Reyner přišla v roce 1996 na to, že power nap je několikanásobně účinnější, pokud si dáte silnou kávu před tím, než usnete. Samozřejmě klíčové je usnout dříve, než káva naplno zabere, což se však dá zvládnout vzhledem k faktu, že kofein nepůsobí na lidský organismus okamžitě. Pokud usnete před tím, než káva začne účinkovat, získáte dva efekty v jednom – energii načerpanou z krátkého spánku znásobenou účinkem kofeinu. Jeho účinek totiž nastoupí právě ve chvíli, kdy se vzbudíte.
Spoluautor článku
Baví mě hledat vlastní směr a inovace ve světě financí. Mým cílem je, aby podnikatelé mohli pracovat s cash flow efektivněji a aby si nenechali ujít obchodní příležitost kvůli nedostatku vlastních financí.
Nezaspěte aktuální trendy ve světě podnikání a financí. O nově vydaném článku na blogu vám dáme vědět.
Novinky pravidelně
ve vaší schránce
Dejte zelenou příležitostem