Žijeme ve velmi nejisté době plné změn, které nemůžeme přímo ovlivnit. Můžeme však ovlivnit to, aby byla naše firma na změny připravená a aby vůči nim byla odolnější. Změny s sebou mohou nést hrozby, ale i příležitosti. A na obojí se vyplatí být dobře připraven.
Když se firma ocitne v situaci, kdy má náhlé vyšší výdaje nebo se jí naskytne příležitost, pro jejíž využití potřebuje extra finanční prostředky pro dorovnání či posílení cash flow, je zpravidla pozdě teprve začít řešit, kde peníze vlastně vzít. Zvláště u společností malé a střední velikosti je otázka okamžité dostupnosti peněz často velmi palčivá. Dnes jsme se proto rozhodli inspirovat a porovnat dvě cesty, jak poměrně rychle stabilizovat firemní cash flow – bankovní úvěr a nebankovní faktoring.
1. Stará dobrá klasika – bankovní úvěr
Skrze podnikatelský úvěr můžete získat finance na stabilizaci a zlepšení krátkodobého až střednědobého cash flow. Bankovní instituce však žádosti posuzují, zvláště v dnešní době, poměrně přísně. A i přesto, že vyplníte všechny byrokratické náležitosti a podstoupíte všechny administrativní úkony, nemáte vyhráno. Banka vaši žádost posoudí a je dost možné, že vám nedá nic, nebo pouze částku, která vám trn z paty zrovna nevytrhne. Roli hraje velikost společnosti i rizikový profil, a to nejen při schválení, ale i při stanovení úrokové sazby, kterou vám banka nastaví.
2. Faktoring
Napřed si přehledně zodpovězme otázku, co to vlastně faktoring je. Jedná se o efektivní nakládání s jedním často opomíjeným, zato však významným aktivem společnosti – s vystavenými, ale (zatím) neuhrazenými fakturami. Jedná se v podstatě o účetní pohledávky, které se skládají z neuhrazených faktur ve vztahu ke konkrétní společnosti.
Faktoringové společnosti převezmou za poplatek či provizi riziko neproplacení faktury na sebe. Firmám tak výrazně pomáhají v oblasti cash flow. V dnešní době jsou však opatrnější a účtují si zpravidla vyšší provize.
Shrnutí základních rozdílů mezi faktoringem a půjčkou
- Podnikatelský úvěr je půjčka. Firmě tak vzniká závazek a dluží peníze, které musí navíc s úrokem pravidelně splácet. V případě faktoringu podnikatel dostává jen ty peníze, které si už vydělal, snížené o provizi či provozní poplatek. Bankovní půjčka je finanční injekce, která firmě v krátkodobém časovém horizontu pomůže, z hlediska dlouhodobého je však další zátěží pro cash flow. Faktoring působí na firemní cash flow pozitivně i z dlouhodobého hlediska.
- Říká se, že čas jsou peníze. Zatímco u banky se při žádosti o podnikatelský úvěr může jednat o proces v řádech týdnů až měsíců, peníze za neproplacené faktury můžete u některých poskytovatelů získat podstatně rychleji.
- Podnikatelská půjčka znamená byrokracii navíc. U faktoringu se naopak zbavíte starosti o kontrolu proplácení faktur.
Jak již bylo řečeno, zdroje váznoucí v neproplacených fakturách jsou často přehlíženým aktivem firem. Přehled o peněžních tocích je základním dokumentem k rozhodnutí, zda společnost v závislosti na výši potřebné částky vůbec půjčku potřebuje. Možná budete překvapeni, že peníze, které aktuálně k rozvoji firmy potřebujete, vlastně k dispozici už máte – jen ne na účtu, ale v neproplacených fakturách.
Proč není faktoring u malých a středních podniků moc často využíván?
Prvním důvodem je, že mnoho podnikatelů stále o možnosti využití faktoringu neví. Roli hraje i to, že banky nabízejí faktoringové služby raději podnikům střední a větší velikosti. Pokud navíc nemáte dostatečný obrat, nemusíte být pro faktoring zajímavým klientem a stejně jako v případě půjčky musíte absolvovat zdlouhavé byrokratické kolečko.
I v případě, že se podnikatel dostane k některé z nebankovních společností, které faktoring nabízejí, existují důvody, proč nabídky služeb nakonec nevyužije. Které jsou ty nejčastější?
- Na faktoringové služby se většinou vztahuje omezení na velikost odběratele. Pokud má podnikatel více menších odběratelů, klasicky pro něj faktoring není to pravé.
- O využívání služeb faktoringu je informován a do celého procesu zapojen i odběratel – někteří podnikatelé z tohoto důvodu faktoring ve finále nevyužijí – nevyhovuje jim, aby jejich odběratelé věděli, že faktoring využívají.
- Většina faktoringových firem tyto služby nabízí se stanoveným limitem na minimální objem faktur.
Kromě faktoringu a půjček existují i další varianty, jak zajistit financování pro rozvoj vaší společnosti diskrétně a bez výše uvedených omezení. Chcete zjistit, jaké jsou další možnosti? Čtěte zde.